8 травня Всесвітній день боротьби з гіпертонічною хворобою

Артеріальна гіпертонія (гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпертензія) – одне з найбільш поширених хронічних захворювань у світі та в Україні зокрема.

Перший Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією пройшов 14 травня 2005 року. З 2006 року Всесвітня Ліга Гіпертонії (World Hypertension League) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) встановили щорічні події, присвячені цій темі, на 17 травня.

Мета проведення заходів, присвячених Всесвітньому дню боротьби з артеріальною гіпертензією, – підвищення інформованості населення про серйозні ускладнення хвороби,  поширення інформації про те, як можна запобігти розвитку цього захворювання.

Що ж таке артеріальна гіпертонія або гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпертензія?

Це хронічне захворювання, яке супроводжується стійким підвищенням артеріального тиску вище допустимих меж (систолічний тиск вище 139 мм рт. ст. або (та) діастолічний тиск вище 89 мм рт. ст.).

Серед загальної кількості захворювань серцево-судинної системи найбільш розповсюдженим захворюванням є гіпертонічна хвороба  – понад 45%.

 Станом на початок поточного року в КНП «Синельниківський ЦПМСД СМР» на диспансерному обліку з гіпертонічною хворобою перебуває майже 5,5 тис. дорослого населення. З початку року було зареєстровано 2,3 тис.  випадків гіпертонічної хвороби, показник захворюваності становить 1007,6/10 тис. нас. Найбільше гіпертонічна хвороба поширена серед дорослого населення – майже 25% осіб віком 18 років і старші страждають на артеріальну гіпертонію. Серед всіх форм гіпертонічної хвороби, що виявляється, –  майже 25%  припадає на ессенціальну (неускладнену) гіпертонію, 45% – на гіпертонію з ішемічною хворобою серця, 30% – на гіпертонію з цереброваскулярною хворобою.

Щорічно від хвороб системи кровообігу помирає понад 200 жителів міста. Смертність від захворювань  системи кровообігу найвища і в І кварталі 2021 року становила понад 78% від загальної кількості оформлених лікарям ПМД м.Синельникове лікарських свідоцтв про смерть

Захворюваність на ускладнення гіпертонічної хвороби – інфаркти та інсульти молодшає, та спостерігається у людей після 30 років. Також фіксуються випадки смертності від інфарктів та інсультів у осіб працездатного віку.

Фактори ризику артеріальної гіпертонії 

Спадковість – люди, у яких серед родичів є хворі на гіпертонічну хворобу, найбільш схильні до розвитку в них цієї патології

Чоловіча стать (встановлено, що  захворюваність чоловіків артеріальною гіпертонією достовірно вище, ніж захворюваність жінок. Справа в тому, що жіночі статеві гормони (естрогени) перешкоджають розвитку гіпертонічної хвороби. Але такий захист, нажаль, недовговічний. Настає клімактеричний період, рятівна дія естрогенів закінчується, і захворюваність жінок вирівнюється із захворюваністю чоловіків)

 • Підвищена маса тіла
 • Малорухомий спосіб життя
 • Надмірне вживання алкоголю
 • Вживання великої кількості солі з їжею  
 • Надмірне вживання тваринних жирів
 • Паління

Стреси (коли в кров поступає велика кількість «пресорних» гормонів, тобто таких, що  викликають спазм артерій)

Ускладнення при артеріальній гіпертонії

 • гіпертонічні кризи
 • порушення мозкового кровообігу (геморагічні або ішемічні інсульти)
 • інфаркт миокарду
 • нефросклероз (зморщена нирка)
 • серцева недостатність
 • аневризма аорти

Профілактика артеріальної гіпертонії 

 • відмова від паління
 • нормалізація маси тіла
 • зниження споживання алкогольних напоїв < 30 г алкоголю за добу у чоловіків
 • і 20 г на добу у жінок
 • збільшення фізичного навантаження — регулярні фізичні вправи по 30-40 хвилин не менше 4 разів на тиждень
 • зниження вживання харчової солі до 5 г на добу
 • зміна режиму харчування зі збільшенням споживання рослинної їжі, зменшенням вживання тваринних жирів, збільшенням в раціоні калію, кальцію, що містяться в овочах, фруктах, зернових,  та магнію, що міститься в молочних продуктах.

За даними ВООЗ, профілактика, спрямована на зміну способу життя, є універсальною «вакциною» проти артеріальної гіпертензії, а застосування зазначених заходів сприяє зменшенню її нових випадків на 50%.

Людина повинна знати свій артеріальний тиск (АТ), розуміти підвищений він чи ні. При наявності артеріальної гіпертонії  – лікувати її. тощо). Доведено, що своєчасне лікування артеріальної гіпертонії  може зменшити імовірність розвитку і більш тяжкого перебігу захворювання. Зниження навіть незначних підвищень AT зменшує захворюваність і смертність від хвороб системи кровообігу. Чим нижчий рівень AT, тим менший ризик мозкових інсультів та ішемічної хвороби серця.

Дія урядової програми «Доступні ліки» надає можливість кожному громадянину України, який підписав декларацію з лікарем, отримати безкоштовно або з незначною доплатою медикаментозні препарати для лікування серцево-судинних захворювань. Щоб отримати ліки для лікування гіпертонічної хвороби, які підпадають під дію програми, потрібно звернутися до свого лікаря та отримати рецепт. Вартість ліків аптекам компенсує держава.

Здійснення належного контролю кров’яного тиску для скорочення захворюваності і смертності від ішемічної хвороби серця та інсульту можна досягнути шляхом підвищення медичної грамотності серед населення щодо артеріальної гіпертонії, а також застосування профілактичних та лікувальних заходів.        

Контрольований артеріальний тиск – шлях до продовження

повноцінного життя!